سفر به درياچه خضرنبي

دریاچه خضر نبی نوشهر

مازندران – نوشهر   ( مازندران – ارتفاعات جنوب شهرستان نوشهر – روستای نیمور )
دریاچه خضر نبی در ارتفاعات کوهستانی و جنگلی کجور در جنوب نوشهر و محصور شده توسط درختان جنگلی واقع شده است. این دریاچه بنا بر باور بومیان آنجا دارای تقدس مذهبی است. مساحت این دریاچه کمتر از نیم هکتار، عمق آن حدودا 5 متر و آب آن شیرین است.

دریاچه خضر نبی در ارتفاعات روستای نیمور معروف به بام کجور واقع شده و علاقه‌مندان و گردشگران می‌توانند با عبور از مسیرهای پر پیج و خم  و مارپیچی صخره‌های سنگلاخی، از این بهشت گمشده بازدید کنند.

این دریاچه ساکت و آرمیده در ارتفاعات بخش زیبای کجور با نامهایی چون “خضر نبی، خضر رود کنار و خزر رود” معروف بوده و از روزگاران گذشته تا به امروز در بین اهالی دارای تقدس مذهبی می باشد چرا که برخی از بزرگان روستا و ریش‌سفیدان منطقه بر این باورند که روزی این دریاچه محل عبور حضرت “خضر پیامبر” بوده از این رو آن را، دریاچه خضر نبی نام نهاده‌اند.

این دریاچه زیبا با چشم‌اندارهای طبیعی منحصربفرد به دلیل گمنام ماندن و فراهم نبودن امکانات گردشگری و نداشتن راه مناسب، تاکنون ناشناخته مانده است. این دریاچه از نوع روان بوده و آب آن پس از ورود به رودخانه “ویسر” از طریق رود “خیرود” پس از گذر از کنار نوشهر به دریای خزر می‌رود، در حوالی این دریاچه بی‌نظیر و زیبا که در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است انواع حیوانات وحشی نظیر گوزن، شوکا، مرال، خرس و پلنگ نیز دیده می‌شوند.

جاده ارتباطی در حدود 7 کیلومتری روستای نیمور به این دریاچه خاکی است و چندان برای تردد وسایل نقلیه مناسب نمی باشد. برخی به دلیل وجود چشم‌اندازهای منحصر بفرد طبیعی و جاذبه‌های گردشگری خیره کننده از این دریاچه به عنوان “بهشت گمشده” نام برده اند.

جهت دسترسی به دریاچه خضر نبی از چالوس وارد جاده کندوان شوید و در کیلومتر 25 چالوس به کرج به دو راهی کجور می‌رسید. پس از عبور از پل رودخانه چالوس به جاده آسفالته کجور که به طرف شرق کشیده شده و طی مسافت چهار کیلومتری و قبل از رسیدن به آبادی پول مرکز بخش کجور به دو راهی خاکی و جاده روستایی نیمور می‌رسید که در سمت شمالی جاده آسفالته از مسیر اصلی جدا شده و با مسیری پر شیب و کوهستانی پر پیچ و خم و مارپیچ‌های فراوان ولی تماشایی به روستای نیمور خاتمه می یابد. دریاچه از روستای میخور نیز با پای پیاده و به صورت کوه پیمائی تقریبا 3 الی 4 ساعت پیاده روی دارد.

توصیه ما به مسافرانی که قصد سفر کردن به این مناطق را دارند این است که اگر میخواهید در آنجا اطراق کنید بدلیل وجود برخی از حیوانات وحشی حتما با خود وسایلی مانند چادر مسافرتی و کیسه خواب ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *